Rok sa nám pomaly chýli k svojmu koncu a okrem plánovania tých príjemnejších záležitostí ako sú vianočné sviatky a silvestrovské oslavy by ste mali, ako zodpovední podnikatelia, venovať zvýšenú pozornosť aj výdavkom (nákladom) vašej spoločnosti, pretože ich uznanie alebo neuznanie za daňový výdavok môže mať výrazný vplyv na výšku Vašich daní za rok 2018. Ak vám záleží na finančných výsledkoch vašej spoločnosti a nie je vám ľahostajné akú daň budete platiť, tak je tento článok venovaný práve vám.
Podľa slovenských právnych predpisov sú za daňovo uznané výdavky vo všeobecnosti považované výdavky (náklady) v zdaňovacom období, v ktorom vznikli, za predpokladu splnenia všeobecného testu daňovej uznateľnosti (najmä náklad na dosiahnutie, zabezpečenia a udržanie zdaniteľných príjmov, preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve). To znamená, že daňovník by mal vedieť preukázať, že medzi vynaloženými výdavkami a dosiahnutými zdaniteľnými príjmami existuje príčinná súvislosť. Aj keď sa pri zisťovaní základu dane u spoločnosti účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva vychádza z vykázaného výsledku hospodárenia, tento výsledok hospodárenia sa v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) následne upravuje.
Do pozornosti by sme vám chceli dať vybrané skupiny výdavkov (nákladov), ktoré je možné zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a len po splnení určitých zákonom ustanovených podmienok:
- skupina predstavuje okruh výdavkov (nákladov), ktoré sa považované za daňové výdavky až v tom zdaňovacom období, v ktorom sú uhradené
To znamená, že ak uvedené výdavky (náklady) nebudú uhradené do konca zdaňovacieho obdobia, aj napriek tomu, že budú zaúčtované v účtovníctve a budú súčasťou výsledku hospodárenia, budú pri zisťovaní základu dane v daňovom priznaní položkami zvyšujúcimi základ dane (pripočítateľnými položkami k základu dane).
Ak v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach dôjde k ich úhrade, budú tieto položky pri zisťovaní základu dane položkami znižujúcimi základ dane (odpočítateľnými položkami od základu dane).
Ak preto chcete, aby takto zaúčtované náklady boli zároveň daňovým výdavkom tohto zdaňovacieho obdobia, je potrebné, aby ste zabezpečili ich úhradu do 31.12.2018.
Prehľad výdavkov (nákladov), ktoré sú považované za daňové výdavky len po zaplatení:
- kompenzačné platby u ich dlžníka vyplácané v zmysle § 22 ods. 5 zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach. (Kompenzačné platby sa týkajú napr. dodávateľov tepla, distribútorov elektrickej energie, či zemného plynu, ak porušia štandardy kvality);
- výdavky (náklady) na nájomné za prenájom hnuteľnej veci, nehnuteľnosti, odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie predmetu priemyselného vlastníctva, počítačových programov (softvér), návrhov alebo modelov, plánov, výrobno-technických a iných hospodársky využiteľných poznatkov (know-how) a odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie autorského práva alebo práva príbuzného autorskému právu;
- výdavky (náklady) na marketingové a iné štúdie a na prieskum trhu – tieto výdavky (náklady) sú u dlžníka daňovým výdavkom až po zaplatení a u veriteľa sa zahŕňajú do základu dane až po ich prijatí;
- provízie za sprostredkovanie u prijímateľa služby, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo obdobných zmlúv. Ide o provízie uhrádzané fyzickej osobe alebo právnickej osobe. Pre uplatnenie zaplatenej provízie do daňových výdavkov sa súčasne zaviedol limit, a to do výšky 20 % z hodnoty sprostredkovaného obchodu. Tento limit sa nevzťahuje na banku a pobočku zahraničnej banky, Exportno-importnú banku Slovenskej republiky, poisťovňu, pobočku poisťovne z iného členského štátu a pobočku zahraničnej poisťovne, zaisťovňu, pobočku zaisťovne z iného členského štátu a pobočku zahraničnej zaisťovne a ostatné subjekty podľa osobitného predpisu;
- výdavky (náklady) vzťahujúce sa k úhrade príjmov podľa § 16 ods. 1 zákona o dani z príjmov vyplácané, poukazované alebo pripisované v prospech daňovníka nezmluvného štátu – tieto výdavky sú u daňovníka, ktorý vypláca, poukazuje alebo pripisuje uvedené príjmy, súčasťou základu dane až po zaplatení a po splnení povinností ustanovených v § 43 ods. 11 zákona o dani z príjmov alebo § 44 ods. 3 zákona o dani z príjmov, ak mu takéto povinnosti vznikli. Predpokladom pre uplatnenie týchto výdavkov (nákladov) v základe dane daňovníka je teda nielen zaplatenie, ale súčasne aj odvedenie zrazenej dane a splnenie si oznamovacej povinnosti;
- výdavky (náklady) na poradenské a právne služby zatriedené do kódu Klasifikácie produktov 69.1 a 69.2 – ide o náklady za vedenie účtovníctva, daňové poradenstvo, audit, právne služby, notárske a podobné služby (podrobný prehľad je uvedený nižšie v Prílohe č. 1;
- výdavky (náklady) na získanie noriem a certifikátov – okrem podmienky zaplatenia sa u týchto výdavkov ustanovuje aj podmienka zahrnovania do základu dane rovnomerne počas doby platnosti noriem a certifikátov, najviac počas 36 mesiacov, a to počnúc mesiacom, v ktorom boli tieto výdavky zaplatené, pričom výdavky na normy a certifikáty neprevyšujúce obstarávaciu cenu 2 400 eur sa zahrnú do základu jednorazovo;
- výdavky (náklady) na sponzorské u sponzora na základe zmluvy o sponzorstve v športe podľa § 50 a § 51 zákona o športe poskytnuté počas obdobia trvania tejto zmluvy – zaplatené sponzorské bude u sponzora považované za daňový výdavok v rozsahu podľa jeho skutočného použitia v príslušnom zdaňovacom období za podmienky, že v tomto zdaňovacom období vykáže kladný základ dane. Za daňový výdavok sa nepovažuje sponzorské poskytnuté amatérskemu športovcovi uvedenému v § 4 ods. 4 písm. a), c) a d) zákona o športe okrem športového reprezentanta podľa § 29 ods. 2 zákona o športe;
- výdavky (náklady) na reklamu poskytnuté daňovníkovi nezaloženému alebo nezriadenému na podnikanie (občianske združenia, nadácia, neinvestičné fondy a neziskové organizácie).
- skupina predstavuje výdavky, ktorých daňová uznateľnosť závisí od vykázaného základu dane
Ďalšou skupinou výdavkov (nákladov) sú výdavky, ktorých daňovú uznateľnosť limituje zákon o dani z príjmov v závislosti od vykázaného základu dane v daňovom priznaní (t. j. od upraveného výsledku hospodárenia vykázaného v účtovníctve o položky zvyšujúce a o položky znižujúce základ dane).
Medzi uvedené výdavky (náklady) patria:
- odpisy ako aj nájomné osobných automobilov so vstupnou cenou 48 000 eur a viac (osobné automobily zatriedené do kódu Klasifikácia produktov 29.10.2);
- členské príspevky vyplývajúce z nepovinného členstva v právnickej osobe zriadenej na účel ochrany záujmov platiteľa;
- víno ako reklamný predmet;
- úroky platené z úverov a pôžičiek a súvisiace výdavky (náklady) na prijaté úvery a pôžičky, ak je veriteľ závislou osobou vo vzťahu k dlžníkovi – ide o posúdenie splnenia tzv. pravidiel nízkej kapitalizácie.
Do pozornosti by sme vám zároveň chceli dať ďalšie úpravy, ktoré môžu výrazným spôsobom ovplyvniť výslednú sumu výsledku hospodárenia zisteného v účtovníctve resp. základu dane v daňovom priznaní:
- úpravy základu dane o neuhradené záväzky po splatnosti
Zákon o dani z príjmov ustanovuje povinnosť upraviť (zvýšiť) základ dane o tie záväzky, ktoré sa viažu k výdavkom (nákladom), ktoré boli daňovým výdavkom či už priamo zaúčtovaným do nákladov alebo nepriamo prostredníctvom odpisov, alebo sa stanú výdavkom až pri zaradení do spotreby alebo vyradení z používania, a to v tých prípadoch, ak k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia (31.12.2018) uplynie lehota viac ako 360 dní od ich splatnosti.
Je potrebné poznamenať, že pri uvedenej úprave sa vychádza z pôvodnej splatnosti záväzkov, ich následné prolongácie (predĺženia splatnosti) nemajú na túto úpravu vplyv.
Rovnako sa vykonáva aj úprava základu dane o výšku neuhradených vyhotovených dobropisov účtovaných ako zníženie výnosov (príjmov), ak k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia (31.12.2018) uplynie lehota viac ako 360 dní od ich splatnosti.
Zákon o dani z príjmov zároveň umožňuje upraviť (znížiť) základ dane v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých dôjde k úhrade týchto záväzkov alebo ich časti.
- tvorba opravných položiek a odpis rizikových a sporných pohľadávok
Ak evidujete pohľadávky z obchodného styku po lehote splatnosti, odporúčame vám prehodnotiť ich rizikovosť. Má to vplyv nielen na pravdivé a verné zobrazenie skutočností vykázaných v účtovníctve, ale aj na možnosť tvorby daňovo uznaných opravných položiek k pohľadávkam resp. na ich následný odpis.
Zákon o dani z príjmov umožňuje zahrnúť do daňových výdavkov tvorbu opravných položiek k pohľadávkam, ak z hľadiska ich vymožiteľnosti nastali zákonné dôvody na ich tvorbu (t. j. k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní, reštrukturalizačnom konaní a voči dlžníkom, ktorým bol súdom určený splátkový kalendár) a k nepremlčaným pohľadávkam, ak ide o pohľadávky, ktoré boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov.
- povinnosť prerušiť daňové odpisy hmotného majetku
Ak ste niektorý hmotný majetok, ktorý máte zaradený do užívania, nepoužívali v zdaňovacom období na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, zákon o dani z príjmov ustanovuje povinnosť prerušiť uplatňovanie odpisovania. Výnimkou z tejto povinnosti je hmotný majetok poistného a rezervného charakteru nevyhnutného na zabezpečenie chodu prevádzky.
Rovnako zákon o dani z príjmov ustanovuje povinnosť prerušiť uplatňovanie odpisovania, ak v zdaňovacom období nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku.
O prerušené daňové odpisy sa neprichádza, pretože ak v ďalších zdaňovacích obdobiach budú splnené podmienky, pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia.
- limitovanie daňových odpisov pri majetku určenom na prenájom
V prípade majetku poskytnutého na prenájom, sa do daňových výdavkov zahrnú odpisy najviac do výšky sumy príjmov (výnosov) z prenájmu tohto majetku prislúchajúcich na príslušné zdaňovacie obdobie.
Zákon o dani z príjmov umožňuje neuplatnenú časť ročného odpisu prenajatého majetku uplatniť v roku nasledujúcom po uplynutí doby odpisovania.
- limitovanie daňovej zostatkovej ceny pri predaji majetku
Pri predaji niektorých druhov majetku umožňuje zákon o dani z príjmov zahrnúť do daňových výdavkov zostatkovú cenu najviac do výšky príjmov (výnosov) z predaja.
Konkrétne ide o osobné automobily, motorové vozidlá na jazdu na snehu, rekreačné a športové člny, lode a plavidlá, lietadlá a kozmické lode, motocykle a ich modifikácie, bicykle a iné kolesové vozidlá bez motora a budovy a stavby zaradené do odpisovej skupiny 6 okrem technického zhodnotenia vykonaného nájomcom na budove a stavbe zaradenej v tejto odpisovej skupine. (Prehľad budov a stavieb zaradených do odpisovej skupiny 6 je uvedený nižšie v Prílohe č. 2).
- úpravy základu dane o rozdiel cien alebo podmienok pri transakciách medzi závislými osobami
Ak došlo v priebehu zdaňovacieho obdobia ku tzv. kontrolovaným transakciám, t. j. ku transakciám uskutočňovaných medzi dvomi alebo viacerými závislými osobami v zmysle zákona o dani z príjmov, dochádza k úprave základu dane o rozdiel, o ktorý sa ceny alebo podmienky v kontrolovaných transakciách líšia od cien alebo podmienok, ktoré by sa použili medzi nezávislými osobami v porovnateľných transakciách.
Medzi závislé osoby patria napríklad blízke osoby (príbuzný v priamom rade, súrodenec, manžel a iné osoby v rodinnom alebo obdobnom pomere), ekonomicky, personálne alebo inak prepojené osoby alebo subjekty, ktoré sú súčasťou konsolidovaného celku.
Spôsob zistenia rozdielu, resp. aj to ak rozdiel nevznikne, je potrebné popísať v tzv. transferovej dokumentácii. Úpravy základu dane ako aj metódy na zistenie rozdielu upravuje § 18 zákona o dani z príjmov. Dokumentáciu môže požadovať správca dane alebo finančné riaditeľstvo od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania a to do 15 dní od doručenia výzvy, t. j. aj bez zahájenia daňovej kontroly.
- nepeňažné príjmy spoločníkov a konateľov spoločnosti
Ak vaša spoločnosť poskytovala plnenia spoločníkom alebo konateľom spoločnosti, ktoré vyplývali z výkonu ich činnosti, resp. funkcie, v zmysle zákona o dani z príjmov podliehajú tieto plnenia zdaňovaniu daňou z príjmov zo závislej činnosti a zároveň odvodovej povinnosti voči Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam.
V praxi sa môžu vyskytnúť nielen peňažné plnenia vyplácané spoločníkom a konateľom na základe uzatvorených pracovno-právnych zmlúv, mandátnych zmlúv, zmlúv za výkon funkcie, či iných obdobných zmlúv, ale dochádza aj k poskytovaniu rôznych typov nepeňažných plnení, ktoré by sme vám chceli dať do pozornosti. Ide napríklad o poskytovanie bezúročných pôžičiek, predaj obchodného majetku vyradeného z podnikania, prenájom hnuteľných vecí alebo nehnuteľnosti.
Keďže ide o plnenia medzi závislými osobami, musí spoločnosť zároveň pri týchto operáciách viesť transferovú dokumentáciu pre preukázanie spôsobu zistenia rozdielu medzi dohodnutou cenou a cenou obvyklou na trhu a upravovať základ dane o vzniknutý rozdiel.
V prípade, ak vám spoločnosť poskytla bezúročnú pôžičku alebo pôžičku za podmienok, ktoré nezodpovedajú bežným podmienkam na trhu (napr. za nižší úrok ako je bežný úrok na trhu), pamätajte na to, že hodnota úroku (resp. rozdielu úroku) podlieha zdaňovaniu daňou z príjmov zo závislej činnosti a zároveň na strane spoločnosti je potrebné zahrnúť do základu dane (zvýšiť základ dane) hodnotu tohto úroku (resp. rozdielu úroku).
- úroky z úverov a pôžičiek použitých na obstaranie akcií a obchodných podielov
Ak ste si zobrali úver alebo pôžičku na obstaranie akcií v akciovej spoločnosti alebo na obstaranie obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným, tak potom vám dávame do pozornosti, že od 1.1.2018 platí nové ustanovenie zákona o dani z príjmov, ktoré upravuje možnosť zahrnúť do daňových výdavkov úroky z úverov a pôžičiek použitých na obstaranie vyššie uvedeného finančného majetku až v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k predaju akcií a obchodných podielov, na nákup ktorých bol úver alebo pôžička poskytnutá. Uvedené nové ustanovenie sa nevzťahuje na obchodníkov s cennými papiermi.
Príloha č. 1:
Klasifikácia produktov – kódy 69.1 a 69.2
69 Právne a účtovnícke služby
69.1 Právne služby
69.10 Právne služby
69.10.1 Právne služby
Táto kategória vylučuje:
– administratívne súdne služby, pozri 84.23.11
69.10.11 Právne poradenstvo a zastupovanie v oblasti trestného práva
Táto subkategória zahŕňa:
– poradné, zastupiteľské a súvisiace služby (obhajoba, hľadanie dôkazov, svedkovia, experti atď.) v oblasti trestného práva
69.10.12 Právne poradenstvo a zastupovanie v právnych konaniach obchodného a komerčného práva
Táto subkategória zahŕňa:
– poradné, zastupiteľské a súvisiace služby v právnych alebo podobných procedúrach týkajúce sa obchodného práva
69.10.13 Právne poradenstvo a zastupovanie v právnych konaniach pracovného práva
Táto subkategória zahŕňa:
– poradné, zastupiteľské a súvisiace služby v právnych alebo podobných procedúrach týkajúcich sa pracovného práva
69.10.14 Právne poradenstvo a zastupovanie v právnych konaniach občianskeho práva
Táto subkategória zahŕňa:
– poradné, zastupiteľské a spojené služby v právnych alebo podobných procedúrach týkajúcich sa občianskeho práva
69.10.15 Právne služby v oblasti patentov, autorských práv a ostatných práv duševného vlastníctva
Táto subkategória zahŕňa:
– koncepty a certifikácie dokumentov a súvisiacich služieb týkajúce sa patentov, autorských práv a iných práv v oblasti duševného vlastníctva
Táto subkategória vylučuje:
– licenčné služby oprávňujúce využívať duševné vlastníctvo a podobné produkty, pozri 77.40.1
69.10.16 Notárske služby
Táto subkategória zahŕňa:
– koncepty a zachovanie pôvodných listín s vymáhateľnou a dôkaznou hodnotou.
Tieto služby sa týkajú oblastí ako rodinné právo (predmanželské zmluvy), dedičské právo a testamenty, prevod nehnuteľností, podnikové právo atď.
69.10.17 Arbitráž a urovnanie sporu
Táto subkategória zahŕňa:
– arbitráže alebo sprostredkovanie riešenia sporov medzi zamestnancami a vedením, medzi spoločnosťami alebo medzi jednotlivcami
Táto subkategória vylučuje:
– zastupovanie menom jednej zo strán v spore, pozri 69.10.11- 69.10.14
69.10.18 Právne služby v oblasti aukcií
Táto subkategória zahŕňa:
– právne služby súvisiace s likvidáciou aktív majetku vydražením
Táto subkategória vylučuje:
– iné dražobné služby ako služby súvisiace s legálnym postupom, pozri 82.99.19
69.10.19 Ostatné právne služby
Táto subkategória zahŕňa:
– služby podmienečného uloženia a vyrovnania majetku
– poradné služby zákazníkom súviciace s ich legálnymi právami a povinnosťami a ostatné právne služby i. n.
69.2 Služby účtovnícke, vedenie účtovných kníh, audítorské služby; daňové poradenstvo
69.20 Služby účtovnícke, vedenie účtovných kníh, audítorské služby; daňové poradenstvo
69.20.1 Finančný audit
69.20.10 Finančný audit
Táto subkategória zahŕňa:
– služby preskúmania účtovných záznamov a iných podporných dôkazov organizácie za účelom vyjadrenia názoru o tom, či finančné bilancie organizácie skutočne odrzkadlujú jej pozíciu k danému dňu a výsledky jej činnosti za obdobie končiace týmto dňom sú v súlade so všeobecne platnými účtovnými zásadami
Táto subkategória vylučuje:
– služby kontroly účtov, pozri 69.20.21
– audit manažmentu, pozri 70.22.11
69.20.2 Účtovnícke služby
Táto kategória vylučuje:
– služby spracovania údajov, pozri 63.11.11
69.20.21 Kontrola účtov
Táto subkategória zahŕňa:
– revízne služby ročných a priebežných finančných bilancií a iných účtovných informácií. Rozsah revízie je menší ako u auditu a stupeň poskytnutej istoty je teda nižší.
– analýzu súvah atď.
69.20.22 Zostavovanie účtovnej uzávierky
Táto subkategória zahŕňa:
– služby zostavovania účtovných uzávierok na základe informácií poskytnutých zákazníkom. Nedávajú sa žiadne záruky ohľadom presnosti výsledných uzávierok
– spracovanie firemných daňových priznaní, poskytované v kombinácii s prípravou účtovných uzávierok za jeden poplatok
– zostavovanie výkazov príjmov, súvah atď.
Táto subkategória vylučuje:
– služby spracovania podnikateľských daňových priznaní, ak sú poskytované ako osobitné služby, pozri 69.20.3
69.20.23 Účtovná evidencia
Táto subkategória zahŕňa:
– účtovnícke služby pozostávajúce z klasifikácie a zaznamenávania podnikateľských transakcií v peniazoch alebo inej mernej jednotke do účtovných kníh
Táto subkategória vylučuje:
– služby mzdového účtovníctva vrátane výpočtu miezd a počítačového spracovania miezd a vedenia mzdového účtovníctva, pozri 69.20.24
– účtovnícke služby súvisiace s daňovým priznaním, pozri 69.20.3
– inkasné služby, pozri 82.91.12
69.20.24 Mzdové služby
Táto subkategória zahŕňa:
– mzdové služby vrátane výpočtu miezd a vedenia mzdového účtovníctva
69.20.29 Ostatné účtovné služby
Táto subkategória zahŕňa:
– ostatné účtovnícke služby ako atestovanie, ohodnocovanie, príprava pro forma výkazov atď.
69.20.3 Daňové poradenstvo
69.20.31 Poradenstvo a príprava v oblasti daní právnických osôb
Táto subkategória zahŕňa:
– poradenstvo v oblasti podnikových daní a prípravu daňových priznaní pre všetky druhy daní (napr. DPH)
69.20.32 Príprava a plánovanie v oblasti daní fyzických osôb
Táto subkategória zahŕňa:
– prípravu a plánovanie daní v osobných spoločnostiach
– prípravu a plánovanie daní jednotlivcov
69.20.4 Platobná neschopnosť a konkurzné správcovstvo
69.20.40 Platobná neschopnosť a konkurzné správcovstvo
Táto subkategória zahŕňa:
– poskytovanie poradenstva a pomoci manažmentu a/alebo veriteľom insolventných spoločností a/alebo vystupovanie ako konkurzný správca alebo poverenec
Príloha č. 2:
Odpisová skupina 6
Položka KS Názov
6-1 11 Bytové budovy
6-2 121 Hotely a podobné budovy
6-3 1220 Budovy pre administratívu
6-4 126 Budovy pre kultúru a verejnú zábavu, vzdelávanie a zdravotníctvo
6-5 127 Ostatné nebytové budovy okrem
– 1271 – Nebytové poľnohospodárske budovy
– 1274 – Ostatné budovy inde neuvedené len budovy a kasárne pre hasičov
6-6 24 Ostatné inžinierske stavby