S účinnosťou od 01.01.2016 sa v zákone o dani z príjmov určil rozsah a podmienky pre uplatnenie tvorby opravnej položky a odpisu príslušenstva pohľadávky, pri ktorom je riziko, že ho dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, do daňových výdavkov. Zároveň sa stanovil limit pre uplatnenie hodnoty príslušenstva do daňových výdavkov pri jeho postúpení. Zmeny sú premietnuté v § 19 ods. 2 písm. r), § 19 ods.3 písm. h) a § 20 ods. 22 zákona o dani z príjmov.
Príslušenstvom pohľadávky na účely zákona o dani z príjmov [§ 19 ods.2 písm. h)] treba rozumieť:
– úroky z omeškania,
– poplatky z omeškania,
– iné platby, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady. Opravná položka k príslušenstvu pohľadávky
Tvorba opravnej položky k príslušenstvu pohľadávky, pri ktorom je riziko, že ho dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, sa podľa § 20 ods. 22 zákona o dani z príjmov zahrnie do výdavkov do výšky 100 % hodnoty príslušenstva alebo jeho neuhradenej časti, ak ide o príslušenstvo:
– zahrnuté do zdaniteľných príjmov,
– ktoré sa viaže k pohľadávke, od splatnosti ktorej uplynula doba dlhšia ako 1 080 dní. Po splnení uvedených podmienok je možné príslušenstvo odpísať podľa § 19 ods. 2 písm. r) zákona o dani z príjmov.
Odpis príslušenstva pohľadávky
Ak daňovník odpisuje pohľadávku a príslušenstvo k pohľadávke podľa § 19 ods. 2 písm. r) zákona o dani z príjmov, odpis príslušenstva k pohľadávke je daňovým výdavkom do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 22 zákona o dani z príjmov. To znamená, že príslušenstvo (ak je zahrnuté do zdaniteľných príjmov) je možné odpísať do daňových výdavkov až v tom zdaňovacom období, v ktorom od splatnosti pohľadávky, ku ktorej sa príslušenstvo viaže, uplynie viac ako 1 080 dní.
Postúpenie príslušenstva pohľadávky
Ak súčasťou postúpenia pohľadávky podľa § 19 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov je aj jej príslušenstvo, je daňovým výdavkom hodnota príslušenstva, ak bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, najviac do výšky príjmu plynúceho z postúpenia. Tzn., že ak daňovník postupuje pohľadávku alebo jej nesplatenú časť vrátane príslušenstva, je povinný rozdeliť sumu plynúcu z postúpenia pohľadávky na časť vzťahujúcu sa k pohľadávke alebo k jej nesplatenej časti a časť vzťahujúcu sa k príslušenstvu. Pri uplatňovaní do daňových výdavkov potom daňovník osobitne posudzuje menovitú hodnotu pohľadávky alebo jej nesplatenú časť, pri ktorej môže uplatniť daňový výdavok buď do výšky príjmu plynúceho z postúpenia alebo do výšky tvorby opravnej položky podľa § 20. V prípade postúpenia príslušenstva je výdavok možné uplatniť len do výšky príjmu plynúceho z postúpenia pripadajúceho na príslušenstvo. Musí však ísť o príslušenstvo, ktoré je zahrnuté do zdaniteľných príjmov.
Upozornenie: Podľa prechodného ustanovenia § 52zg ods.10 zákona o dani z príjmov ustanovenia § 19 ods. 2 písm. r), § 19 ods. 3 písm. h) a § 20 ods. 22 zákona o dani z príjmov v znení účinnom od 01.01.2016 sa prvýkrát použijú pri podaní daňového priznania po 31. 12. 2015.
Vypracovalo: Finančné riaditeľstvo SR