Informácia je určená pre daňovníkov dane z motorových vozidiel k posúdeniudňa zániku daňovej povinnosti podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej „zákon o dani z motorových vozidiel“) v prípade ukončenia alebo prerušenia podnikania daňovníka, vyradenia alebo dočasného vyradenia motorového vozidla alebo prípojného vozidla kategórie (L, M, N a O) (ďalej „vozidlo“) z evidencie vozidla a v prípade úmrtia daňovníka
I. Určenie dňa zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel pri ukončení podnikania alebo prerušení podnikania
Podľa § 8 ods. 2 písm. b) zákona o dani z motorových vozidiel daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k ukončeniu alebo prerušeniu podnikania.
Zánik živnostenského oprávnenia a pozastavenie prevádzkovania živnosti upravuje § 57 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
• Právne účinky zániku živnostenského oprávnenia – ukončenie podnikania
Podľa živnostenského zákona právne účinky zániku živnostenského oprávnenia nastanú v deň, ktorý podnikateľ uvedie v oznámení o ukončení podnikania.
Ak podnikateľ v oznámení o ukončení podnikania neuvedie dátum ukončenia podnikania, právne účinky zániku živnostenského oprávnenia nastanú v deň nasledujúci po dni doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu.
Dňom zániku živnostenského oprávnenia (vrátane tohto dňa) podnikateľ stráca postavenie podnikateľa a už ďalej nie je oprávnený vykonávať podnikateľskú činnosť. To znamená, že v deň, kedy došlo k zániku živnostenského oprávnenia už podnikateľ nie je podnikateľom.
Nakoľko daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel pri ukončení podnikania zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k ukončeniu podnikania, pre účely zániku daňovej povinnosti je rozhodujúci posledný deň, kedy ešte podnikateľ vykonával alebo mohol vykonávať podnikateľskú činnosť, pričom týmto dňom je vždy deň, ktorý predchádza dňu zániku živnostenského oprávnenia.
Príklad:
Podnikateľ doručil živnostenskému úradu oznámenie o ukončení podnikania, v ktorom uviedol dátum ukončenia podnikania 1. novembra (právne účinky zániku živnostenského oprávnenia nastali 1. novembra). Kedy zaniká daňová povinnosť podľa zákona o dani z motorových vozidiel?
Podľa živnostenského zákona, dňom zániku živnostenského oprávnenia, t.j. 1. novembrom, už podnikateľ nemohol vykonávať podnikateľskú činnosť (týmto dňom už nie je podnikateľom). Posledným dňom kedy ešte podnikateľ bol oprávnený vykonávať podnikateľskú činnosť a kedy reálne došlo aj k ukončeniu jeho podnikania je deň predchádzajúci dňu zániku živnostenského oprávnenia, t.j. 31. október (v tento deň nastali právne účinky ukončenia podnikania). Na základe uvedeného daňová povinnosť podľa zákona o dani z motorových vozidiel zanikla 31. októbra, nakoľko tento deň je posledným dňom mesiaca, kedy došlo k ukončeniu podnikania.
Poznámka:
Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, ktoré sa končí posledným dňom mesiaca, v ktorom sa ukončilo podnikanie, sa podáva do jedného mesiaca po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia. To znamená, že ak k ukončeniu podnikania a zároveň aj k zániku daňovej povinnosti došlo 31. októbra, podať daňové priznanie a zaplatiť pomernú časť dane (január až október) je daňovník povinný do 30. novembra.
• Právne účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia – prerušenie podnikania
Podľa živnostenského zákona právne účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia nastávajú dňom doručenia oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti živnostenskému úradu, alebo ak je v oznámení uvedený neskorší deň, týmto dňom.
Dňom pozastavenia prevádzkovania živnosti podnikateľ stráca postavenie podnikateľa a už ďalej nie je oprávnený vykonávať podnikateľskú činnosť.
To znamená, že v deň, kedy došlo k pozastaveniu prevádzkovania živnosti už podnikateľ nie je podnikateľom.
Nakoľko daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel pri prerušení podnikania zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k prerušeniu podnikania, pre účely zániku daňovej povinnosti je rozhodujúci posledný deň, kedy ešte podnikateľ vykonával alebo mohol vykonávať podnikateľskú činnosť, pričom týmto dňom je deň, ktorý predchádza dňu uvedeného v oznámení o pozastavení prevádzkovania živnosti alebo deň, ktorý predchádza dňu doručenia tohto oznámenia živnostenskému úradu.
Príklad:
Podnikateľ doručil živnostenskému úradu oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti 15. augusta (právne účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia nastávajú dňom doručenia). Kedy zaniká daňová povinnosť podľa zákona o dani z motorových vozidiel?
Podľa živnostenského zákona podnikateľ dňom pozastavenia živnostenského oprávnenia, t.j. 15. augustom už nie je oprávnený vykonávať podnikateľskú činnosť (týmto dňom už nie je podnikateľom).
Posledným dňom kedy ešte podnikateľ bol oprávnený vykonávať podnikateľskú činnosť a kedy reálne došlo aj k ukončeniu jeho podnikania je deň predchádzajúci dňu uvedeného v oznámení o pozastavení prevádzkovania živnosti, t.j. 14. augusta (v tento deň nastali právne účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia).
Na základe uvedeného daňová povinnosť podľa zákona o dani z motorových vozidiel zanikla 31. augusta, nakoľko tento deň je posledným dňom mesiaca, kedy došlo k prerušeniu podnikania.
Poznámka:
Daňové priznanie pri prerušení podnikania je daňovník povinný podať po ukončení zdaňovacieho obdobia (ktorým je kalendárny rok), a to najneskôr do 31. januára a v tejto lehote pomernú časť dane aj zaplatiť.
II. Určenie dňa zániku daňovej povinnosti pri vyradení alebo dočasnom vyradení vozidla z evidencie
Podľa zákona o dani z motorových vozidiel daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie.
Vyradenie ako aj dočasné vyradenie vozidla z evidencie upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (§§ 120, 121).
Vzhľadom na to, že daňovník môže používať vozidlo na podnikanie ešte aj v deň vyradenia alebo dočasného vyradenia z evidencie (na základe rozhodnutia Policajného zboru SR -Dopravný inšpektorát), pri posudzovaní dňa zániku daňovej povinnosti je potrebné túto skutočnosť zohľadniť.
Príklad:
Na základe dokladu dopravného inšpektorátu došlo k vyradeniu vozidla z evidencie dňa 1. decembra. Kedy zanikla daňová povinnosť podľa zákona o dani z motorových vozidiel?
Pretože daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie, daňová povinnosť v danom prípade zanikla 31. decembra.
Poznámka:
Daňové priznanie pri vyradení alebo dočasnom vyradení vozidla z evidencie je daňovník povinný podať po ukončení zdaňovacieho obdobia (ktorým je kalendárny rok), a to najneskôr do 31. januára a v tejto lehote pomernú časť dane aj zaplatiť.
III. Určenie dňa zániku daňovej povinnosti pri úmrtí daňovníka
Pri úmrtí daňovníka zdaňovacie obdobie sa končí smrťou daňovníka.
Aj keď zdaňovacie obdobie pri úmrtí daňovníka končí jeho smrťou, dedič je povinný vzhľadom na zákonom vymedzený zánik daňovej povinnosti (ktorý nastane vždy posledným dňom mesiaca) podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie od 1. januára do konca mesiaca, v ktorom daňovník zomrel.
Príklad:
Daňovník zomrel 10. septembra. Kedy zanikla daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel v tomto prípade?
Daňová povinnosť zanikla 30. septembra a dedič je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, t.j. od 1. januára do 30. septembra.
Poznámka:
Lehota na podanie daňového priznania je do troch mesiacov po mesiaci, v ktorom daňovník zomrel, t.j. v danom prípade do 31. decembra. V prípade, ak by dedič, alebo niektorý z dedičov lehotu na podanie daňového priznania nevedel dodržať, má možnosť najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty podať žiadosť správcovi dane o jej predĺženie. Ak by bolo dedičov viac, podáva ho ten, komu to vyplýva z dohody dedičov. V prípade, že k dohode dedičov nedôjde, správca dane určí jedného z nich. Daňové priznanie sa v prípade pripadnutia dedičstva Slovenskej republike nepodáva.
Zdroj:Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica