Podľa § 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o dani z príjmov“) príjmom je peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak.
Pod cenou bežne používanou sa rozumie cena trhová, za ktorú možno danú službu, tovar alebo iné plnenie obstarať.
Podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov príjmami zo závislej činnosti sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (zamestnanec) od platiteľa týchto príjmov (zamestnávateľ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
S účinnosťou od 1. januára 2015 zákon o dani z príjmov v § 19 ods. 2 písm. t) obmedzuje výdavky (náklady) na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku, okrem výdavkov na osobnú potrebu podľa § 21 ods. 1 písm. i), výdavkov súvisiacich s nehnuteľnosťami a zamestnávateľa, ktorý uplatňuje postup podľa § 5 ods. 3 písm. a), a to:
1. vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo
2. v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.
Nie je podstatné, akým spôsobom si uplatní daňové výdavky (náklady) zamestnávateľ, ktorým je fyzická alebo právnická osoba, zamestnancovi sa zdaní vždy výška skutočne poskytnutého plnenia.
Príklad:
Zamestnávateľ má v obchodnom majetku mobilný telefón, ktorý poskytne zamestnancovi aj na osobné účely. Zamestnanec používa mobilný telefón 50% na osobné účely. Zamestnávateľ si bude krátiť výdavky (náklady) na obstaranie majetku podľa § 19 ods. 2 písm. t) bod 1 zákona o dani z príjmov na 80% (zamestnávateľ si so zamestnancom nedohodol poskytnutie tohto nepeňažného plnenia v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve, v internom predpise zamestnávateľa alebo v inej zmluve).
Aj keď zamestnávateľ kráti výdavky (náklady) na 80%, nebude zdaňovať zamestnancovi paušálne 20% výdavkov, ktoré neboli uznané u zamestnávateľa do daňových výdavkov (nákladov). U zamestnanca sa zdaní konkrétna výška plnenia, poskytnutého zamestnancovi, t.j. 50% výdavkov súvisiacich s používaním mobilného telefónu na jeho osobné účely podľa § 35 zákona o dani z príjmov.
Zdroj: Finančné riaditeľstvo SR